Ši svetainė naudoja slapukus. Tęsdami naršymą, sutinkate su slapukų naudojimu.

lt

Samba Touré - riaumojantis Afrikos eklektizmas (Malis)

Koncertai

  • Kovo 21 d. 19 val. Kauno Kultūros Centras, Kaunas
  • Kovo 22 d. 19 val. Klubas „Ramybė“, Palanga
  • Kovo 23 d. 19 val. Šv. Kotrynos bažnyčia, Vilnius

Atlikėjai

  • Samba Touré: gitara, vokalas
  • Djimé Sissoko: ngoni, tamani, vokalas
  • Souleymane Kane: kalebašas, vokalas
  • Mamadou Sidibé: bosinė gitara



Šiuolaikiniai Malio ir Vakarų Afrikos muzikos garsai dažnai yra vadinami dykumos bliuzu. Pirmą kartą plačiau šis žanras nuskambėjo devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje kartu su Ali Farka Touré ir jo vardu pavadinto 1988 m. albumo pasirodymu. BBC radijo bangomis transliuojama atlikėjo muzika sukėlė pasaulinį susidomėjimą ir tapo vienu didžiausiu komerciniu „World Circuit“ įrašų studijos hitu, atvėrusiu dykumų bliuzui kelią į didžiąsias scenas.

Dykumų bliuzo panašumas į Amerikos pietų bliuzo stilių žanrui suteikė tarptautinės galios ir leido klausytojams jį lengvai priimti. Panašiai kaip ir delta bliuzas jis yra be galo plačiai pritaikomas bei adaptuojamas, tad praėjus dešimtmečiams nuo Ali Farka Touré jo variacijos įtraukia Jimi Hendrix stiliaus roką, optimistiškus reggae skambesius bei folk tradicijas, atkeliavusias iš Sacharos tuaregų.

Ryškus šio žanro pavyzdys – Malio muzikos legenda Samba Touré, atvykstantis į Lietuvą pristatyti savo naujausio albumo „Wande“ (2018 m.). Vienas geriausių ir labiausiai įtikinančių dabartinių Afrikos gitaristų nuoširdžiai seka savo mentorių, Ali Farka Touré, dažnai lyginamą su tokiais meistrais kaip John Lee Hooker, žavėdamas puikiai išreikšta ir techniškai nuostabia gitara bei iškalbingais dainų tekstais.

Ne tik įkvėptas, bet ir bendradarbiavęs su žymiaisiais Ali Farka Touré ir Toumani Diabate, gitaristas, vokalistas bei kompozitorius Samba Touré kuria harmoningą Nigerio upės bliuzo, tradicinių Songajaus temų ir Vakarų įtakų derinį. Savo dainose atlikėjas perteikia moralines žinutes, supažindina su svarbiais Malio kultūros elementais. Energinga kūrėjo muzika tęsia vėlyvąjį Ali Farka Touré bliuzo palikimą ir yra plačiai vertinama tiek gimtinėje, tiek užsienyje.

Naujausias praėjusiais metais pasirodęs bei įspūdingiausiu tituluojamas albumas „Wande“, netikėtai pačiam atlikėjui, nutolo nuo pirminės turėtos vizijos – pasibaigus vienai įrašų sesijai Samba Touré suprato, kad jis turi būti kitoks ir dienos šviesą išvydo užpildytas didžiule šiluma bei skambėdamas kaip namai – raminančiai ir labai natūraliai. Vos per dvi savaites įrašytas albumas viršijo visus lūkesčius: šviežumas, šviesa, džiugesys, šokis persmelkia kiekvieną natą, o visa ko akcentu tapo ritmas bei afrikiečių kalbantis būgnas tama – vienintelis, kuriuo galima išgroti aštuonias natas, ir kuris tradiciškai yra svarbus kaip kvietimo susivienyti simbolis.

Mažame Malio kaimelyje Dabi augęs Samba Touré (g. 1968 m.) nuo mažens buvo apsuptas muzikos. Jo motina – viena pirmųjų moterų, dainavusių drauge su jaunuoju Ali Farka Touré Malio „Biennale Festival“. Paaugęs Samba Touré išvyko į Bamaką, kur prisijungė prie grupės „Farafina Lolo“. Tuo metu susižavėjo šiaurės Malio tradicinę muziką pasauliui pristatančiu Ali Farka Touré ir jo įkvėptas pradėjo tradicinių styginių instrumentų skambesį adaptuoti elektrinei gitarai.

1997 m. nusišypsojo didžiulė sėkmė – dievukas Ali Farka Touré atlikėjui pasiūlė unikalią galimybę prisijungti prie jo grupės ir drauge koncertuoti Europoje bei JAV, atverdamas akis naujoms įtakoms bei paskatindamas sukurti savitą bliuzo stilių. Grįžus po gastrolių, Samba Touré išleido savo pirmąją solinį albumą „Fondo“ (2003 m.), Malyje sulaukusį didžiulės sėkmės. Vėliau sekė Vakarų Afrikos festivaliuose pristatytas „Aito“ (2007 m.), tarptautinio pripažinimo sulaukęs „Songhai Blues“ (2009 m.). 2010 m. žymusis koros muzikos atlikėjas Toumani Diabaté pakvietė Sambą Touré drauge sugroti „Ali Farka Touré Variations Tour“.

Ketvirtasis solinis įrašas „Crocodile Blues“ (2011 m.) pelnė „Tamani d'Or“ apdovanojimą ir pažymėjo milžinišką Samba Touré šuolį į priekį. Po to sekė albumas „Alabala“ (2013 m.), kuris buvo pripažintas metų geriausiu afrikiečių įrašu pasaulyje. 2015 m. „Gandadiko“ iškart pasiekė pasaulio muzikos topų viršūnes, o naujausias albumas „Wande“ (2018 m.) sulaukė daugybės teigiamų atsiliepimų ir atsidūrė antroje „World Music Charts Europe“ vietoje. Įrašus lydėjo turai Europoje, įsimintini pasirodymai Amsterdamo „Paradiso“ salėje, „North Sea Jazz Club“, Budapešto „Sziget“ festivalyje. Samba Touré yra pasirodęs dviejuose dokumentiniuose filmuose ir viename koncerte – filme.

Samba Touré kūrybai negailima liaupsių – ji vadinama šiuolaikine klasika, Malio muzikos perlu, esančiu geriausioje savo formoje. Giliai meniškas kūrėjas kuria brandžią, erdvią muziką su rezonuojančiu, sielą paliečiančiu vokalu ir kviečia mus švęsti gyvenimą.

Daugiau

www.samba-toure.com

Rėmėjai

Generalinis rėmėjas
Generalinis rėmėjas
Festivalio partneriai
Festivalio partneriai
Visi rėmėjai