KONCERTAI
- Spalio 20 d. 19 val. Keistuolių teatras, Vilnius
- Spalio 21 d. 19 val. klubas "Ramybė", Palanga. Bilietai
- Spalio 22 d. 19 val. Renginių OAZĖ, Kaunas
ATLIKĖJOS
- Anna Roberts-Gevalt - vokalas, gitara, smuikas, bandža
- Elizabeth LaPrelle - vokalas, bandža
1607 metai, Virdžinijoje (JAV) įsikuria pirmoji anglų atvykėlių kolonija. Apalačų kalnų vietovėje susitinka anglų, airių, škotų migrantai ir prievarta į vergiją atvežti afrikiečiai. Visiems nelengva – nostalgija gimtinei, karai, ligos, nedraugiškai nusiteikę vietiniai indėnai yra nuolatiniai gyvenimo naujajame žemyne palydovai. Tačiau sunkių sąlygų paveikta susikuria unikali Apalačų muzika, apjungianti JAV ir afrikiečių bliuzą, senąsias airių, anglų bei škotų tradicijas. Ji perteikia migrantų gyvenimą ir ypatingą kalnų atmosferą.
Daugeliui žinomi garsūs muzikantai Bob Dylan, Jerry Garcia, Bruce Sprinsteen grojo bei perrašinėjo būtent senas Apalačų dainas. Taip tradicinės baladės išsiveržė į laisvę ir tapo tautine JAV vertybe, kurią puoselėjant išgirsite Anna ir Elizabeth duetą.
Anna Roberts-Gevalt ir Elizabeth LaPrelle iš JAV – tai be galo atvira, šilta ir nuoširdi kūryba, kupina gilios empatijos bei pagarbos gimtojo Apalačų regiono muzikai. Merginos „Tiny Desk“ pasirodyme braukti ašaras privertė net muzikos srityje daug mačiusį „NPR Music“ kolektyvą vienomis ilgesingiausių ir gražiausių harmonijų, kurias yra tekę girdėti.
Kruopščiai bei su meile Anna ir Elizabeth rinktos tradicinės Apalačų dainos pasakoja istorijas. Tikras žmogiškas istorijas, kurių siužetai tarsi girdėti ar matyti filmuose, tačiau savo perteikimo maniera duetas priverčia kitaip jas pajusti, užmegzti ryšį ir drauge išgyventi atsiduriant praeityje – daugiau nei prieš pusę amžiaus gyvenusio žmogaus pasaulyje.
Nors šioje kūryboje svarbiausia ne emocijos ar melodramiška įtampa, o tekstas – kiekvienas jų merginų įdirbio ir jautrumo dėka paveikia klausytoją bei keliauja tiesiai į širdį. Įspūdingomis balsų intonacijomis išgaunamos raminančiai skambančios kovos ir išganymo dainos kausto dėmesį bei įtraukia. Jūs pajusite, ką reiškia namų ilgesys, laukti išvykusio mylimo vyro kareivio, melsti, kad nemirtumei audroje, taip pat pasinersite į šviesiausias meilės kupinas lopšines, patrepsėsite pagal senovinių šokių numerius ir užkrečiančias Apalačų balades. Dueto muzika tiek pažadina, tiek nuteikia kontempliatyviai.
Šios dainos turi keletą puošmenų – kartais prie vieno balso priderinamas smuikas, kartais bandža arba gitara. Demonstruodamos neįtikėtinas vokalines galimybes, merginos sutviska kvapą gniaužiančiais sąskambių momentais bei meistriškai įvaldytais instrumentais. Jei niekuomet nemanėte, kad jūsų skonis pakryps link kalnų muzikos, giliai įkvėpkite ir pasinerkite į visa tai – maloniai nustebsite. Tai yra retos, gražios dainos, be jokio dirbtinumo išlaikančios gilias tradicijas.
Nuo 2011 m. kartu pasirodančios Anna ir Elizabeth pasižymi bendru talentų kvartetu: abi yra istorikės, pasakotojos, vaizdo menininkės bei gabios, intuityvios muzikantės. Įkvėptos Apalačų tradicijų turtingumo ir kalnų baladžių studijų pas senuosius meistrus, jos renka tekstus iš Vermonto, Virdžinijos valstijų archyvų bei lankydamosi pas vyresniosios kartos atstovus. Praleidusios šimtus valandų tyliai klausydamosi ketvirtojo – penktojo praeito amžiaus dešimtmečių įrašų, merginos atrado jautrų ir unikalų būdą perteikti jų gyvybę bei vibruojančius, skambančius pasaulius šiandienos klausytojui.
Anna ir Elizabeth pasirodymuose muziką apjungia su vaidyba bei vizualiniu menu. Atlikėjos kūrinius palydi pasakojimais, kuriuos iliustruoja atgaivindamos seną slenkančių piešinių demonstravimo techniką, pramintą „crankies“, – pastarąją retai kur galima išvysti. Šias iliustracijas merginos gaminasi pačios naudodamos karpinius, šešėlių teatro lėles, spaudinius ir išsiuvinėtus audinius, kurie koncertams suteikia ypatingo jaukumo.
Šildanti geriausios jaunosios kartos Apalačų baladžių atlikėjos Elizabeth ir apdovanojimais įvertintos multiinstrumentalistės Annos muzika yra sulaukusi pačių palankiausių atsiliepimų. „Folk Radio UK“ apie jų albumą rašė, kad „Tai retas įrašas, kuris yra tiek intymus, tiek ambicingas, išskirtinis ir vertas pagarbos.“ „Albumai kaip šis – nepasirodo kiekvieną dieną ar net kiekvienais metais, ar dešimtmečiais. Tai transformuojantys albumai, kuriais remsis ateities įrašai.“ – teigiamų žodžių duetui negaili KDHX radijas.
Anna ir Elizabeth yra laukiamos visoje JAV ir Europoje, tad pasirodymus rengė „Newport Folk Festival“, „NPR Tiny Desk Concert“, „National Sawdust“, „The Chicago Folk Festival“, „The High Museum of Modern Art“, „Cambridge Folk Festival“, „Pickathon“. Jos rezidavo „The MacDowell Colony“, „Montalvo Arts Center“, „The Virginia Center for Creative Arts“, „AIR Serenbe“, „Warren Wilson College“, „Hamilton College“, „Bucknell University“ ir „Richmond University“. Jų darbai buvo viešinami „BBC Radio 2“ ir „BBC3 Late Junction“, „Vice Noisey“, „Huffington Post“, „No Depression“ žurnaluose.
Su atlikėjomis scena dalinosi „Grammy“ nominantė ir legendinė folk dainininkė Alice Gerrard, Mick Moloney, Sam Lee, Riley Baugus, Bruce Greene, Abigail Washburn, Wayne Henderson, „National Heritage Award“ laimėtoja Sheila Kay Adams bei Billy McComiskey. 2016 m. Anna ir Elizabeth bendradarbiaudamos su Javos kompozitore ir dainininke Peni Candra Rini sukūrė originalų teatro kūrinį, apimantį Indonezijos bei Apalačų muziką ir pasakojimus.
BILIETAI VILNIUS ir KAUNAS